Alfa Romeo Giulia 2.2 Turbo - test video

Partner artykułu:
Byliśmy przekonani, że klekot diesla pod maską Alfy Romeo Giulia to motoryzacyjne bezeceństwo. Myliliśmy się. Nie słychać klekotu, a co ważniejsze, auto prowadzi się bardzo przyjemnie.

To duży komplement, bo przeważnie samochody z dużymi silnikami Diesla pod maską ze względu na sporą masę prowadzą się nieprzyjemnie. Alfa udowadnia, że może być inaczej. Włosi od dwóch dekad mają rękę do silników Diesela. 1.9 JTD i 2.0 JTD2 były i są jednymi z najlepszych silników w swojej klasie. Dynamiczne, oszczędne i bardzo trwałe. Tym razem pod maską Giulii debiutuje nowa jednostka o pojemności 2.2 litra Turbo Diesel. Jest wykonana w całości z aluminium, ma świetne osiągi i co więcej, zużywa niewiele paliwa.

  • Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Nurburgring

  • Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio

  • Alfa Romeo Giulia

  • Alfa Romeo Giulia

Wysokoprężne 2.2 występuje w dwóch wersjach mocy: 150 i 180 KM zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. W tym drugim przypadku sporej liczbie koni mechanicznych towarzyszy potężny moment obrotowy – 450 Nm. Dostępny jest przy 1750 obr./min. i sprawia, że niemal w całym zakresie prędkości obrotowej nie brakuje niutonometrów. Giulia jest elastyczna i chętnie współpracuje z kierowcą. Sprint do setki trwa zaledwie 6,8 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 230 km/h. Auto wyposażono w manualną, 6-biegową skrzynię, a po dopłacie wynoszącej 10 tys. złotych jest dostępna z 8-stopniowym automatem firmy ZF. Mechanizm działa precyzyjnie, płynnie zmieniając kolejne przełożenia. Z kolei w razie mocnego dociśnięcia pedału gazu automatyczna przekładnia dość szybko zrzuca dwa, trzy biegi w dół.

A jak jeździ? Zapraszamy na film.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ